O piercingu do jazyka
O PIERCINGU DO JAZYKU (vhodný šperk do jazyka je činka)
Jazyk je svalový orgán tvořen 2 skupinami svalů. Uprostřed jazyka probíhá vazivová vrstva, na kterou se upínají svaly ovládající hybnost jazyka a naopak z ní vychází skupina svalů, jež mění tvar jazyka. Hranice mezi kořenem a tělem tvoří lomená čára, v jehož hrotu je místo vhodné pro umístění piercingu. Krevní cévy, tj.tepny a žíly, jsou umístěny po jeho bocích, patrné jsou zejména mohutnější žilní pleteně po obou stranách. Chuťové pohárky jsou hojně rozmístěny po celé ploše jazyka, takže piercing nevyvolává poruchu chuti. Na spodní straně jazyka kromě modravě prosvítajících žil je typická uzdička, tj. vazivový pruh ve středu jazyka, z obou stran je patrný vývod podčelistní slinné žlázy. V hloubi taktéž probíhají nervy. Piercing by měl být proveden kolmo na podélnou osu jazyka. Pak tedy při správném umístění šperku nedochází k narušení krevního, nervového či jiného zásobení.
K propíchnutí se používají speciální kleště, nejlépe s výřezem pro snadnější manipulaci a kanyla. Jazyk se propichuje shora dolů, a to z důvodu přesnosti. Ze spodu je těžké odhadnout a ovlivnit úhel vpichu.
Vlivem nahromadění řídkého pojiva v okolí svalové tkáně jazyka dochází k otoku, proto je nutné aplikovat pro čerstvý piercing šperk delší (16 či 19mm - NE delší!) a až po zhojení jej vyměnit za kratší činku. Otok totiž může dosáhnout až dvojnásobku původní velikost jazyka. Bývá výraznější u rozměrnějších jazyků (u mužů) a také čím více je piercing umístěn vzadu, tím masivnější je otok. K otoku dochází postupně, nejintenzivnější je druhý den. Reakce jsou však velice individuální. Piercing jazyka je téměř bezbolestný, ovšem cca 3-4 dny poté jazyk mimo již zmíněného otoku bolí, většinou též bolí a otečou krční uzliny. Špička jazyka může být první den znecitlivělá. Vzhledem ke snížené pohyblivosti jazyka při hojení je omezená samočistící funkce - proto na povrchu jazyka vzniká hnědožlutý plak. Po splasknutí se vše vrátí do normálu.
Je dobré omezit kouření, nikotin zpomaluje hojení. Co se týče jídla, tak v počátečních dnech je vhodné požívat pouze tekutou či kašovitou stravu nedráždivého charakteru, omezte ostrá, kořeněná jídla. Pokrmy by měly být chladné - není vhodné požívat teplé či horké nápoje. Je dobré vyhnout se požívání alkoholu - alkohol sám o sobě hojení neškodí, ale snižuje práh bolesti zvyšuje nutkání si s nezahojeným šperkem intenzivně hrát. Vhodné je jíst polévky, kaše, mixované ovoce apod. Pokrmy, jež by mohly poranit jazyk (např. hranolky či chipsy) nejsou ze začátku vhodné. Po každém jídle je nutno vypláchnout si ústa čistou vychlazenou vodou, v prvních dnech lépe převařenou. Používání desinfekčních prostředků vzhledem k ochranné funkci mikroflóry dutiny ústní a protilátek obsažených ve slinách není bezpodmínečně nutné. Pokud se použije ústní voda, neměla by obsahovat alkohol a ředit by se měla max. na 1/4 koncentrace. Ústní vodu je vhodné použít těsně před aplikací.
Velmi důležitou věcí pro zdárné hojení a zábranu otoku je posrkávání studené vody nebo rozpouštění drobných kousků ledu v ústech opakovaně během dne a také po ránu, kdy dochází ke zvýraznění otoku v důsledku horizontální polohy během spánku - tento postup je velmi efektní a důležitý. Pokud pojídáte tužší sousta, je vhodné opatrně kousat, sousto posouvat vidličkou až ke stoličkám. Během fáze hojení se také snažte omezit nadměrný pohyb jazyka, též není vhodné provozovat orální sex, není vhodné odstraňovat barbellu z piercingu - kanálek se velice rychle zatáhne. I během vyhojení piecingu u některých osob dochází k zatažení piercingového kanálku velice rychle, někdy i během 1 dne. Je nutné také každý den zkontrolovat dotažení závitů, aby nedošlo k vyšroubování a následnému polknutí šperku. Po definitivním zhojení piercingu je vhodná pravidelná a trvale zvýšená hygiena a péče - pravidelně šperk čistit, přičemž je vhodné jej vyjmout z piercingu, odstranit usazeniny a zubní kámen, popř. vyvařit.
Piercing jazyka může být i vícenásobný, tedy 2 či více činek umístěných za sebou. Méně častou variantou je umístění mimo střední čáru jazyka, tzv. off centre. V tomto případě musí být při použití barbelly velmi pečlivě umístěný z důvodu vyvarování se přerušení větších krevních cév.
Častým dotazem bývá, zda šperk nepoškozuje zubní sklovinu či dásně. To samozřejmě záleží na umístění, délce činky a velikosti kuliček. Vyšší riziko je také u lidí, kteří mají zvýšenou tendenci si se šperkem v ústech "hrát". U dlouhých činek se může při jídle přihodit nepříjemné skousnutí kuličky, což může mít za následek ulomení zubu. Proto doporučujeme nepřehánět to s délkou činky. Vhodná alternativa je též šperk z bioplastu, ten je ovšem méně trvanlivý, skousnutí většinou nevydrží (je vhodné pořídit si kuličky do zásoby).
Lidé se také často ptají, co dělat při spolknutí kuličky. Nedělat nic, kulička samovolně vyjde během dvou tří dnů. Šperk vdechnout nelze.
Speciální péče, pokud se nevyskytují komplikace, není potřeba.
PIERCING UZDIČEK V ÚSTECH
Buď Frenulum, Smiley (= horizontální piercing uzdičky nad horním rtem) a nebo do uzdičky pod jazykem. Stejně jako piercing jazyku jsou tyto piercingy bezbolestné a také se dobře hojí. Doba hojení nepřesahuje 14 dní. Hojí se obvykle bezproblémově a jediné, čím je možné hojení ještě trochu urychlit, je pravidelné vyplachování ústní dutiny, starat se o piercing obdobně jako o piercing jazyka. V prvních dnech se vyhněte konzumaci pálivých jídel.
Péče:
2x denně kloktat ústní vodu, či vlažné hojivé roztoky (heřmánek) nebo slanou vodu.